logo

teraz dostęp do INTERNETU i TELEFONU w każdym pomieszczeniu!

START » INSTALACJE » TELETECHNICZNE  

INSTALACJE TELETECHNICZNE

Okablowanie strukturalne budynku

Na system okablowania strukturalnego składają się wszystkie urządzenia sieciowe i telekomunikacyjne oraz cała infrastruktura połączeń kablowych stworzona specjalnie dla tych urządzeń. Istotą systemu okablowania strukturalnego jest zagwarantowanie odpowiedniej ilości punktów dostępowych w budynku, umożliwiających skorzystanie z dowolnej usługi telekomunikacyjnej lub teleinformatycznej, obsługiwanej przez ten system. Wymaga to instalacji odpowiedniej ilości gniazd dostępowych w całym obiekcie, których zasięg obejmować będzie wszystkie obszary, gdzie może zaistnieć potrzeba skorzystania z dostępu do oferowanych usług.
Typowy punkt abonencki składa się z podwójnego gniazda typu RJ45, umieszczonego najczęściej w puszce lub listwie instalacyjnej oraz podwójnego gniazda dedykowanej sieci zasilającej 230V, zapewniającej prawidłową, pozbawioną zakłóceń pracę podłączonego do niej urządzenia.
Tego typu rozwiązania pozwalają przesunąć dowolne stanowisko pracy do wybranego miejsca w budynku i zapewnić użytkownikowi dostęp zarówno do sieci lokalnej, jak i do Internetu czy telefonu. Pozostaje tylko wpiąć urządzenie do istniejącego przyłącza abonenckiego, dokonać odpowiednich zmian w szafie dystrybucyjnej i użytkownik może korzystać w pełni z oferowanych usług.
Dla zapewnienia prawidłowej komunikacji pomiędzy urządzeniami sieciowymi stosuje się specjalne standardy (Ethernet 100Base-T, 1000Base-T, Token Ring, FDDI, ATM). Określają one sposób wymiany danych pomiędzy urządzeniami sieciowymi, które umożliwiają współpracę ze sobą urządzeń produkowanych przez różnych producentów.
Systemy okablowania strukturalnego znacznie ułatwiają zarządzanie siecią komputerową w biurze i niejednokrotnie nawet w budynku mieszkalnym, obniżają koszt zmiany aranżacji pomieszczeń, są podatne na zmiany w konfiguracji oraz są zupełnie niezależne od zmian urządzeń aktywnych pracujących w sieci teleinformatycznej.  

« do góry

Systemy domofonowe i video-domofonowe

Domofon - zwany Unifonem - jest urządzeniem elektronicznym, stosowanym do komunikacji głosowej na małe odległości bez pośrednictwa centrali. Najczęściej wykorzystywany do zdalnej identyfikacji osoby chcącej się dostać do domu, mieszkania lub innego budynku oraz zdalnego otwarcia jej wejścia bądź zatrzymania niepożądanego gościa.
domofon Domofony pracują w dwóch systemach:

 • analogowym:
  • prostota montażu i uruchomienia
  • niska cena
 • cyfrowym:
  • stała liczba żył w magistrali sygnałowej niezależnie od ilości użytkowników
  • mniejsze panele wejściowe z możliwością elektronicznego spisu lokatorów
  • możliwość otwarcia drzwi z zewnątrz po wpisaniu wcześniej zaprogramowanego kodu

videofon Doskonalszym rozwiązaniem do identyfikacji osób odwiedzających obiekt okazuje się być video-domofon - zestaw wyposażony w kamerę i monitor. Video-domofony występują w wersji czarno-białej i kolorowej, z kamerą wbudowaną w panel zewnętrzny lub przeznaczoną do montażu na budynku.
Zarówno domofony jak i videodomofony występują w wersji jednoabonentowej oraz wieloabonentowej.  

« do góry

Centrale telefoniczne

 

« do góry


Valid XHTML 1.0 Strict    Testowano
   dla:
Firefox 3.5.2,
2.0.0.20
IE 8.0, 7.0.5
6.0 z sp2
Chrome 3.0.172 Opera 10.00 Safari 4.0.3 Konqueror 3.5.6

Copyright © 2008 - 2009 IQ SYSTEM Artur Niemczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.