logo

INTELIGENTNY DOM - niech będzie Twą twierdzą i zarazem oazą spokoju!

START » INTELIGENTNY BUDYNEK » KORZYŚCI  

PŁYNĄCE KORZYŚCI

Bezpieczeństwo

Pojęcie to kojarzone jest zwykle z systemem alarmowym lub systemem przeciwpożarowym, których zadaniem nie jest ochrona przed zagrożeniami, lecz zaalarmowanie sąsiadów, grupy interwencyjnej i właściciela o mającym miejsce niepokojącym zdarzeniu - takim jak włamanie czy pożar.
Inteligentny budynek natomiast, po wykryciu zagrożenia (pożar, ulatniający się gaz, zalanie wodą, włamanie), podejmie odpowiednie dla danej sytuacji działania (odcięcie gazu, włączenie zraszaczy przeciwpożarowych lub odcięcie wody czy też wybranych obwodów elektrycznych). Nie zapomni, oczywiście, powiadomić odpowiednich służb ratowniczych, jak np. straż pożarną oraz właściciela budynku. Dzięki funkcji "PANIKA", jednym przyciskiem spowodujemy zapalenie się wszystkich świateł w domu i wokół niego. Zainstalowana telewizja dozorowa pokaże i zarejestruje działania niepożądanych gości, zarówno w dzień, jak i w nocy. Wejście intruza na nasz teren uruchomi, na przykład, zraszacze w ogrodzie, a jeżeli to nie pomoże, system podniesie alarm, zmieni oświetlenie, zamknie okna, bramę, rolety oraz poinformuje grupę interwencyjną o zaistniałym zagrożeniu. Także funkcja zwana symulacją obecności domowników zyskuje w ostatnim czasie na znaczeniu, gdyż umożliwia, obecnie, sterowanie nie tylko światłem, ale również roletami, sprzętem Audio itp. Gdy podczas urlopu będziesz sączyć drinka na plaży, system uruchomi symulację obecności, stwarzając wrażenie, że dom jest zamieszkały. Bezpieczeństwo to także pewność, że dziecko w nocy bezpiecznie dojdzie do łazienki i nie spadnie ze schodów (oświetlenie na korytarzu załączy się automatycznie, z odpowiednim natężeniem światła, tak aby nie oślepić ledwo co rozbudzonego dziecka).  

« do góry

Oszczędność i ekologia

Inwestując w budowę własnego domu lub jego remont, swoją uwagę zwracamy przede wszystkim na koszty inwestycji, zapominając często o późniejszych wydatkach na eksploatację budynku, które ponosić będziemy przez wszystkie lata jego użytkowania. Nie ulega wątpliwości, że największe koszty eksploatacji domu czy mieszkania generuje ogrzewanie i energia elektryczna. Nieustannie drożejące opłaty za w/w media są z pewnością sporym obciążeniem dla każdego budżetu domowego. Nasuwa się więc pytanie: Czy istnieje prosty sposób na znaczne zredukowanie zapotrzebowania na energię w Twoim domu? Otóż tak - problem ten rozwiąże za Ciebie Twój inteligentny dom. Inteligentny system sterowania włączy oświetlenie w Twym domu tylko tam, gdzie to konieczne - o wymaganym w danych warunkach natężeniu; ogrzewanie dopasuje do indywidualnych potrzeb każdego domownika - nie ogrzewając jednocześnie pustych lub wietrzonych pomieszczeń; w upalny letni dzień włączy klimatyzację - ale tylko wtedy, kiedy okno jest zamknięte; ogród podleje tylko w suchych dniach i tylko w ilości koniecznej dla roślin; a podczas Twojej nieobecności, dom automatycznie zredukuje temperaturę ogrzewania i wyłączy niepotrzebne urządzenia elektryczne, by przed Twoim powrotem wszystko mogło wrócić do ustawień standardowych. Oszczędności, jakie dzięki temu uzyskasz, osiągną nawet 30% miesięcznych kosztów eksploatacji, umożliwiając w ten sposób odzyskanie poniesionych przez Ciebie środków na inwestycję - i to już po kilku latach. Możliwość zmiany funkcji poszczególnych przycisków w każdym z pomieszczeń budynku, a także możliwość stopniowego rozbudowywania systemu bez większych i jednorazowo dużych nakładów finansowych oraz konieczności wykonywania uciążliwych i kosztownych prac instalacyjnych (kucie, wymiana przewodów itp), to kolejne oszczędności (pieniędzy, czasu i nerwów).  

« do góry

Komfort i estetyka

Pewnie i Ty marzysz o własnym domu, urządzonym wg własnej fantazji, będącym nie tylko miejscem "przebywania", ale również miejscem pracy oraz wypoczynku po pracy, a także ostoją spokoju i bezpieczeństwa dla Ciebie i Twej rodziny. Osiągniesz to inwestując w inteligentną instalację domową, która pomoże Ci zrealizować nawet najbardziej fantazyjne pomysły, mogące znacznie uprościć obsługę Twego domu, wpływając tym samym na zwiększenie komfortu życia. Głównym ograniczeniem przy tworzeniu inteligentnych rozwiązań dla Twego budynku, będzie jedynie Twoja wyobraźnia. Przedstawione poniżej scenariusze, stanowią jedynie próbkę tego typu rozwiązań, które możesz uzyskać, mając jedynie trochę wyobraźni i dobry pomysł:
Wracając do domu po ciężkim dniu pracy, przywita Cię relaksująca muzyka, klimatyzacja zadba o komfortową temperaturę, rolety przysłonią uciążliwe słońce, a ekspres przygotuje ulubioną kawę. Opuszczając dom nie będzie już potrzeby zamartwiania się czy wszystko wyłączone. O wszystko zadba Twój dom. Jednym przyciskiem wyłączysz podłączone do gniazdka żelazko, wyłączysz oświetlenie, opuścisz rolety, obniżysz ogrzewanie i zazbroisz alarm, który poinformuje cię o każdym niezamkniętym oknie czy drzwiach. Zyskasz w ten sposób spokojniejsze życie oraz więcej czasu dla siebie i Twej rodziny.
Ponad to, ściany Twego domu nie będą już więcej "dekorowane" wyłącznikami o różnorodnych kształtach, termostatami i systemami telefonii wewnętrznej. W inteligentnym domu wszystkie przyciski oraz przełączniki zostaną zintegrowane w jednym lub kilku sterownikach wieloklawiszowych bądź dyskretnych ekranach sensorowych. Poprawi to w znaczny sposób wystrój i estetykę pomieszczeń.  

« do góry

Prosta obsługa i elastyczność instalacji

Wśród osób, które nie znają zbyt dobrze "idei" inteligentnych budynków, panuje często przekonanie, że tak daleko posunięta automatyzacja w naszym życiu, bardziej je komplikuje, niż usprawnia. Nic bardziej mylnego! System automatyki budynkowej dostarcza wprost nieograniczone możliwości dostosowania jego działania do upodobań i wymagań użytkowników domu. Czyni to w taki sposób, aby zarówno domownicy, jak i odwiedzający nas znajomi, nie musieli się zastanawiać za każdym razem, co mają przycisnąć, aby wywołać określoną reakcję systemu - klawisze przycisków są wyraźnie opisane i często zawierają także oznaczenia w postaci obrazków.
W wielu przypadkach, w toku własnych doświadczeń i przemyśleń, dochodzimy do wniosku, że jednak coś powinno działać inaczej, niż to, co zaplanowaliśmy sobie na początku. W systemie automatyki nie stanowi to żadnego problemu, gdyż bardzo duże możliwości programowe systemu, pozwalają na swobodne dokonywanie ewentualnych zmian w działaniu inteligentnego budynku.  

« do góry

Spojrzenie w pszyszłość

Ze względu na modularną architekturę inteligentnych instalacji, ewentualna modernizacja domu w przyszłości - wiążąca się z koniecznością zmiany funkcji realizowanych przez poszczególne przyciski, będzie bardzo łatwa do przeprowadzenia. Inteligentne instalacje domowe są obecnie tak projektowane, aby mogły sprostać także nowym rozwiązaniom, dostępnym dopiero w przyszłości. Już dziś np., wizja domów przyszłości, wyposażonych w programowalne kuchenki, pralki, lodówki i zmywarki sterowane z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, staje się powoli rzeczywistością. Jak widać, automatyzacja wkracza pomału w życie każdego człowieka - co jest obecnie nie do uniknięcia, dlatego warto być na to przygotowanym.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wdrożeniem opisanej powyżej inteligentnej technologii we własnym domu czy biurze, a obiekt znajduje się bądź powstaje na terenie Śląska (województwo śląskie - względnie małopolskie), to zapraszam do przeczytania pozostałych materiałów na ten temat, zamieszczonych w naszym serwisie: inteligentne instalacje, możliwości inteligentnego budynku, inteligentny dom, zabezpieczenie techniczne budynku, zakres oferowanych usług oraz kontaktu z przedstawicielem firmy celem uzyskania bliższych informacji bądź spotkania.  

« do góry


Valid XHTML 1.0 Strict    Testowano
dla:
Firefox 3.5.2,
2.0.0.20
IE 8.0, 7.0.5
6.0 z sp2
Chrome 3.0.172 Opera 10.00 Safari 4.0.3 Konqueror 3.5.6

Copyright © 2008 - 2009 IQ SYSTEM Artur Niemczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.