logo

INTELIGENTNY DOM to nowy standard życia - dostępny także dla Ciebie!

START » INTELIGENTNY BUDYNEK » DEFINICJA  

INTELIGENTNY DOM

Definicja inteligentnego budynku

Budynek, wyposażony w zintegrowany, spójny i elastyczny system automatyki, pracującej w sieci komunikacyjnej, umożliwiający sterowanie i kontrolowanie wszystkich urządzeń elektrycznych, w sposób najbardziej dla użytkownika wydajny i oszczędny, z jednoczesnym zapewnieniem użytkownikowi łatwej jego rozbudowy lub rekonfiguracji sposobu działania poszczególnych elementów.  

« do góry

Co to jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek, który odciąża Cię od banalnych - często jednak czasochłonnych czynności. Sprawia, iż większość zadań, wykonywana jest bez Twego zaangażowania, a nawet Twej wiedzy, dając Ci poczucie komfortu i zadowolenia.
W tym miejscu należy podkreślić, że w rozwiązaniu takim nie ma miejsca na kompromis, który miałby polegać na automatyzacji w zamian za trudy obsługi czy kłopoty z zarządzaniem. W każdym wykonaniu - zarówno tanim jak i bardzo drogim, ma to być dom ekonomiczny w utrzymaniu, bezpieczny i komfortowy oraz dużo łatwiejszy w obsłudze niż tradycyjny.  

« do góry

Jak działa inteligentny dom?

Koncepcja inteligentnego budynku narodziła się już kilkadziesiąt lat temu, gdy okazało się, że nie jest możliwe sprawne zarządzanie i kontrolowanie różnego rodzaju urządzeń elektrycznych (takich jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, sprzęt AGD i RTV, windy, automatyczne bramy, rolety, itd.), wyposażonych w indywidualne sterowniki, które nie są w stanie ze sobą współpracować. Ponadto, po ułożeniu typowej instalacji elektrycznej, nie było możliwości jej późniejszej zmiany lub zmiany sposobu działania poszczególnych urządzeń do niej podłączonych, bez jej gruntownej przebudowy.
Odpowiedzią na taki stan rzeczy było odrzucenie dotychczasowego schematu myślowego, który zakładał konieczność wstawiania w obwód zasilający wyłącznika umożliwiającego sterowanie tym obwodem. Pozwoliło to na opracowanie spójnego i pozbawionego ograniczeń systemu automatyki, którego zadaniem było przejęcie kontroli i sterowania wszystkimi obwodami elektrycznymi w budynku, a tym samym wyeliminowanie indywidualnych, niezależnych sterowników.
W systemie automatyki zastosowano osobne moduły zasilające, z których wyprowadzone są obwody elektryczne oraz całkowicie oddzielne moduły sterujące, do których podłącza się wyłączniki i różnego rodzaju czujki. Taka konstrukcja systemu daje niespotykane dotąd możliwości funkcjonalne, ponieważ elementy sterujące możemy umieszczać w zupełnie dowolnych miejscach, niezależnie od instalacji elektrycznej, a każdemu z tych elementów, za pomocą oprogramowania możemy przypisać dowolne funkcje jakie ma wykonywać i dowolne obwody, którymi ma sterować.  

« do góry

Ale jak taki dom działa w praktyce?

Zostaje on wyposażony w szereg czujników i sensorów, których zadaniem jest zbieranie informacji o tym co się dzieje w budynku oraz jego otoczeniu. Wszystkie zebrane dane poddawane są analizie, na podstawie której system podejmuje najbardziej trafne działania, które mają na celu zmniejszać koszty eksploatacyjne domu, zwiększyć bezpieczeństwo oraz podnieść komfort. To nie wszystko. Elementy automatyki umożliwiają komunikowanie się i wymienianie informacji pomiędzy różnymi systemami. A oto przykład: zarówno instalacja ogrzewania jak i wentylacja odbierać mogą informacje z czujników obecności bądź systemu alarmowego i na tej podstawie system będzie wiedział czy jakaś osoba znajduje się w danym pomieszczeniu, a nawet czy ktokolwiek jest w domu. Po przeanalizowaniu otrzymanych informacji system może odpowiednio zredukować bądź też podnieść temperaturę w danych pomieszczeniach, aby zmniejszyć koszty zużycia energii lub podnieść komfort (obniżenie temperatury podczas Twojej nieobecności w domu lub biurze o 3-4 stopnie, może zredukować koszty nawet o 20%). To tylko przykład, ale ukazujący zasadę działania takiego systemu, który daje nam możliwość lepszego i bardziej sprawnego zarządzania domem.
Wiele osób zaniepokoi pewnie wygląd takiego domu nafaszerowanego czujkami, sensorami i różnego typu inną elektroniką. Inteligentne budynki mają jednak to do siebie, że wyposażane są w zintegrowane czujniki o niepowtarzalnym wyglądzie, które poprzez wykorzystanie informacji z innych systemów nie są dublowane, ograniczając montaż tego typu urządzeń do minimum.
Inaczej wygląda to w tradycyjnej instalacji - szczególnie takiej rozbudowanej, w której ilość wyłączników umieszczonych obok siebie przekracza 5-8 sztuk. Do tego dochodzą termostaty, czujniki ruchu, sterowniki rolet itd. Wygląda to wszystko jak w markecie na stoisku elektrycznym. W instalacji inteligentnej natomiast, w jednym prostym i czytelnym włączniku albo dedykowanym panelu LCD, mamy sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, systemem audio-video itp.  

« do góry

Przykładowe możliwości inteligentnych rozwiązań

Oto kilka przykładów, w których wymienione urządzenia, zwiększą swoją funkcjonalność kilkukrotnie w stosunku do sterowania nimi w sposób tradycyjny:

Sterowanie oświetleniem

Sterowanie obwodami oświetleniowymi (wewnętrznymi i zewnętrznymi) jest podstawową funkcją instalacji inteligentnych - większa część naszego pobytu w domu to wieczory a światło stanowi bardzo istotny element naszego życia. Największą zaletą tej funkcji jest możliwość tworzenia zaawansowanych scen świetlnych, gdzie jednym przyciskiem możemy sterować pojedynczym źródłem światła lub wybraną ich grupą, z ustawionymi indywidualnie dla nich parametrami jasności (np. sceny do czytania, oglądania TV lub przyjmowania gości).

Sterowanie ogrzewaniem i wentylacją

Stosując w budynku automatykę sterującą ogrzewaniem, wentylacją czy klimatyzacją zapewniamy sobie najbardziej optymalne wykorzystanie energii przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego komfortu użytkowania. Niezależnie od warunków panujących na zewnątrz budynku, jesteśmy w stanie ustawić indywidualną temperaturę dla każdego pomieszczenia bądź strefy grzewczej, poprzez spersonalizowanie parametrów ogrzewania lub/i chłodzenia, przedziałów czasowych (tzw. harmonogramów) i innych zależności (takich jak nasłonecznienie), wpływając na ekonomiczne wykorzystanie energii. Do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach wykorzystywane są czujniki temperatury i otwarcia okien oraz urządzenia sterujące. Sterowanie odbywa się automatycznie, bez każdorazowej ingerencji domowników - zarówno w czasie ich pobytu, jak i podczas ich nieobecności w budynku.

Sterowanie roletami i zasłonami

Inteligentny System pozwala obecnie na bardzo efektowne i efektywne wykorzystanie standardowych możliwości sterowania roletami, żaluzjami, oknami i bramami. Zastosowanie centralnego (ścienny panel sterujący) i zdalnego (pilot radiowy) sterowania oraz możliwość zaprogramowania automatycznych zdarzeń, zapewniają banalną, bezproblemową i bezpieczną obsługę w/w mediów. System automatyki umożliwia sterowanie pojedynczymi urządzeniami oraz ich grupami, ręczne lub automatyczne, a także z uwzględnieniem skomplikowanych scenariuszy - wcześniej zaprogramowanych, wpływając na komfort i prostotę użytkowania.

Sterowanie wybranymi odbiorami lub gniazdami elektrycznymi

Wykonanie indywidualnych obwodów elektrycznych zapewnia możliwość sterowania włącz/wyłącz dowolnymi odbiorami w budynku. Rozwiązanie to obejmuje sterowanie wewnętrznymi gniazdami bezpieczeństwa (sprzęt kuchenny, prasowanie) oraz zewnętrznymi (tarasowe lub świąteczne). Umożliwia sterowanie zasilaniem awaryjnym, lampami stojącymi, kinkietami oraz różnego rodzaju pompami i elektrozaworami (nawadnianie ogrodu, fontanna, odcięcie wody i gazu w przypadku wyjazdu na urlop).

Sterowanie urządzeniami Audio/Video oraz Multiroom

Integrować możemy dowolne zestawy audio/video lub też dedykowane rozwiązania - znane pod nazwą Multiroom. Włączenie urządzeń audio/wideo do systemu automatyki domowej pozwala scentralizować całą instalację w jednym miejscu (zwykle pomieszczeniu technicznym) i sterować urządzeniami z innych pomieszczeń. Bardziej rozbudowane rozwiązania pozwalają na korzystanie w wielu pomieszczeniach ze wspólnych źródeł dźwięku lub obrazu oraz na indywidualny ich wybór dla każdego pomieszczenia z osobna, niezależnie od tego, czego słuchają lub co oglądają inni użytkownicy. W pomieszczeniach montowane są jedynie klawiatury sterujące z odbiornikami podczerwieni IR oraz głośniki.

Lokalne i zdalne zarządzanie oraz wizualizacja

Wszystkimi urządzeniami elektrycznymi można sterować lokalnie z danego pomieszczenia (przy pomocy różnego rodzaju wyłączników, paneli dotykowych i pilotów) oraz zdalnie (używając telefonu komórkowego, PDA lub komputera podłączonego do Internetu). Ale jedynie panel dotykowy (lokalnie) lub PDA czy komputer (lokalnie bądź zdalnie), umożliwiają pełną kontrolę oraz centralne zarządzanie całym systemem automatyki domowej. A wszystko to z poziomu specjalnego oprogramowania wizualizacyjnego GUI, będącego graficznym interfejsem użytkownika. Rozszerzone możliwości graficzne, przyjazne i intuicyjne środowisko dla użytkownika oraz zdumiewająca funkcjonalność powodują, iż oprogramowanie GUI jest jednym z bardziej pożądanych rozwiązań kontroli inteligentnego domu.

System alarmowy i monitoring

System alarmowy zapewnia sygnalizację akustyczną i/lub telefoniczną (w tym na komórkę) w przypadku naruszenia stref chronionych w budynku lub w jego otoczeniu. Integracja z systemem automatyki umożliwia wykorzystanie informacji z poszczególnych czujek do sterowania innymi elementami systemu celem uzyskania funkcji panic, funkcji centralnego uzbrajania systemu oraz sterowania oświetleniem itp. Prawidłowo dobrany i zamontowany monitoring telewizyjny to doskonałe uzupełnienie naszego systemu alarmowego. Będąc w pracy, możesz sprawdzić zdalnie, co się dzieje w Twoim domu lub wokół niego, bez wychodzenia z budynku firmy. Co najważniejsze, jakakolwiek próba włamania czy niepokojące nas zajście, rejestrowane jest na pracującym 24h/dobę urządzeniu cyfrowym.

Symulacja obecności

Jest to ciesząca się popularnością funkcja systemu automatyki domowej, uruchamiana podczas dłuższej nieobecności domowników (pobyt w pracy/szkole, wyjazd na weekend czy wakacje). Polega ona głownie na automatycznym zapalaniu/gaszeniu światła w konkretnych pomieszczeniach, podnoszeniu/opuszczaniu rolet oraz na odtwarzaniu muzyki i typowych dla mieszkańców odgłosów czynności. Bardziej złożone systemy potrafią wykorzystywać do tego celu także i inne zintegrowane z nimi urządzenia. Przykładem tu może być wykorzystanie stacji pogodowej do symulacji uchylania okien itp. Tego typu symulacja potrafi skutecznie zdezorientować potencjalnych włamywaczy i odwieźć ich od nieuczciwych zamiarów.

Zasilanie awaryjne

Dobrze zaprojektowana instalacja zasilania awaryjnego umożliwia funkcjonowanie wybranych urządzeń (np. systemu automatyki, centrali telefonicznej, ogrzewania czy też oświetlenia awaryjnego w newralgicznych miejscach budynku) nawet po zaniku napięcia z rejonu energetycznego - oczywiście tylko przez określony czas.


Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wdrożeniem opisanej powyżej inteligentnej technologii we własnym domu czy biurze, a obiekt znajduje się bądź powstaje na terenie Śląska (województwo śląskie - względnie małopolskie), to zapraszam do przeczytania pozostałych materiałów na ten temat, zamieszczonych w naszym serwisie: inteligentne instalacje, co oferuje nam inteligentny dom, gdzie stosujemy inteligentne rozwiązania, zabezpieczenie techniczne budynku, zakres oferowanych usług oraz kontaktu z przedstawicielem firmy celem uzyskania bliższych informacji bądź spotkania.

« do góry


Valid XHTML 1.0 Strict    Testowano
dla:
Firefox 3.5.2,
2.0.0.20
IE 8.0, 7.0.5
6.0 z sp2
Chrome 3.0.172 Opera 10.00 Safari 4.0.3 Konqueror 3.5.6

Copyright © 2008 - 2009 IQ SYSTEM Artur Niemczyk. Wszelkie prawa zastrzeżone.